خوردن صبحانه و ورزش را در برنامه های روزانه خود قرار دهید. در زندگی پر دغدغه امروزی و در میان هزاران خبر و نکته در مورد بیماری ها و خطراتی که گویا ما را احاطه کرده اند؛ راه هایی هم وجود دارند که با کمک آنها بتوان زندگی شاد و توام با سلامت را تجربه کرد ؛ البته می توان صدها مورد دیگر را هم به این فهرست اضافه کرد. اما در این نوشتار به همین چند مورد اکتفا می کنیم.

صبحانه فراموش نشود. کسانی که صبحانه می خورند، قهرمان سلامتی خود هستند . تحقیقات نشان می دهد افرادی که هنگام صبح وعده ای میل می کنند، فواید بی شماری نصیبشان می شود. در نتیجه مصرف صبحانه، اغلب این افراد لاغرتر از کسانی هستند که صبحانه نمی خورند. آنها کلسترول کمتری داشته و اشتهای کمتری برای پرخوری در طول روز دارند. پس می بینید که کاری براحتی خوردن صبحانه، تاثیری مهم و جدی در سلامت ما دارد و جالب است که با وجود این همه توصیه و تاکید برای خوردن صبحانه، باز هم افرادی برای نخوردن آن هزاران دلیل و بهانه جور می کنند.

ماهی و اسید های چرب امگا 3 را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. مصرف ماهی و غذاهای سرشار از امگا 3 کمک بزرگی برای حفظ سلامت ما خواهند بود.

به اندازه کافی بخوابید. باید به اندازه کافی به بدن خود استراحت دهید. در غیر این صورت، شما احساس خستگی و عصبانیت خواهید داشت. احساسی که به صورت روز افزون تشدید هم می شود. ممکن است در ابتدا این مساله برای شما عادی به نظر برسد، اما با توجه به تحقیقات صورت گرفته در مورد خواب، بیش از دو سوم بزرگسالان از مشکلات بد خوابی رنج می برند.

ارتباطات اجتماعی را حغظ کنید. این که چه کاری می کنید، مهم نیست. مهم این است که سعی کنید کارها را با کمک سایر افراد انجام دهید. فعالیت های اجتماعی و ارتباط مثبت با سایرین،‌ برای سلامت روحی و جسمی ما مفید و ضروری است.

بیشتر ورزش کنید .
فعالیت های فیزیکی آنقدر برای سلامت ما مهم و مفید هستند که حتی باید تعجب کرد که چرا گروهی ورزش را جزئی از زندگی روزانه خود قرار نمی دهند. ورزش به داشتن و حفظ وزنی متعادل کمک می کند. برای حفظ سلامت استخوان ها،‌ عضلات و مفاصل مفید است و از بروز مشکلاتی نظیر فشار خون بالا و دیابت پیشگیری می کند. اینها تنها اندکی از بی شمار فواید ورزش هستند. پس یک برنامه منظم ورزشی داشته باشید.
بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید. شاید تعجب کنید اما استفاده همه روزه از مسواک و نخ دندان به سلامت کلی شما کمک می کند. متخصصان معتقدند که استفاده از نخ دندان باید به یکی از فعالیت های روزمره ما تبدیل شود .

در طول هفته سرگرمی هایی داشته باشید. سرگرمی به مواردی اطلاق می شود که اغلب لذت بخش و مفرح هستند. این تفریح و لذت باعث می شود که سالم تر زندگی کنیم. همین احساس به کوتاه شدن دوران نقاهت بعد از بیماری ها کمکی مؤثر می کند. به علاوه با انجام فعالیت هایی که به عنوان تفریح می توان کالری بیشتری نسبت به نشستن جلوی تلویزیون سوزاند.

از پوست خود محافظت کنید. از لحظه ای که متولد می شویم، پوست ما شروع به پیر شدن می کند. بهترین راه برای محافظت از پوست و جوان نگه داشتن آن دور ماندن از آفتاب است. البته اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید همیشه هم راه حلی ایده آل و مناسب نیست. پس برای کاهش اثرات مضر ناشی از آفتاب بهتر است زیر نور آفتاب همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم و کلاه یا لباس هایی بپوشیم که حداقل میزان نور به پوست ما برسد.

میان وعده های سالمی انتخاب کنید. به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم،‌ متخصصان مصرف روزانه 5 وعده یا بیشتر میوه و سبزیجات را توصیه می کنند. بهترین زمان برای مصرف میان وعده ها نیز هنگامی است که مابین 2 وعده غذایی گرسنه می شوید.

آب بنوشید و از لبنیات به مقدار کافی استفاده کنید. آب و شیر مایعاتی ضروری برای حفظ سلامت هستند. بدن برای این که بتواند به درستی کار کند به آب کافی احتیاج دارد. بعلاوه کلسیم موجود در محصولات لبنی برای داشتن استخوان ها و دندان هایی سالم و قوی مورد نیاز است .

هر روز پیاده روی کنید. اگر چه پیاده روی در ساعات آزاد هم کاری مهم و مفید است، اما حتی در ساعات کاری سعی کنید که حرکت داشته باشید.
به عنوان مثال به جای این که قرار دوستانه خود را برای وعده ناهار یا شام تعیین کنید، آن را هم زمان با قدم زدن برگزار نمایید.

در زندگی روزمره امروزی،‌ بهترین راه برای افزودن ورزش و پیاده روی،‌ داشتن رژیم غذایی سالم، رعایت بهداشت دهان و دندان و . . . برنامه ریزی و داشتن برنامه است .
پس برنامه ریزی ، داشتن برنامه و اجرا و پیگیری آن باید جزئی از عادات ما برای داشتن زندگی سالم باشد .

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *